sobota, 26 maja 2018

Bez lęku- tryptyk część druga/ Fearless, triptych part 2

Witam was serdecznie:)

Mój dzisiejszy projekt to druga część tryptyku zrealizowanego na małych blejtramach i oczywiście z prześliczną tekturką  od Snip-Art w roli głównej:) Muszę się przyznać że tworzenie tej serii bardzo mi się spodobało i pewnie też dodatkowo zmotywowało do szybkiego działania. Projekty są podobne do siebie jeśli chodzi o kompozycję, o użyte materiały i sposób aplikacji farb i wosków. Podobne, a jednak inne:) Jeśli przyjrzycie się uważnie, zobaczycie że tekturka w kształcie mandali jest wyembosowana w dwóch kolorach: najpierw w czarnym, a potem za pomocą mazaka do embosingu pokryłam jej mniejsze części i wyembosowałam pudrem fioletowym. Tym razem będzie więc na fioletowo:)

Big welcome everyone:)

My today's project  for you it's the second part of triptych created on small canvas and of course with beautiful chipboard from Snip-Art as a art of focal point. I have to admit that making of this series was a real joy for me and so I was double-motivated to finish them as quickly as possible. The canvases are similar to each other if it comes to composition, materials used, the way I've applied paints and waxes. They are similar yet different:)  If you'll look closely, you'll see that this time I embossed the chipboard first in black and then I used my embossing pen to cover small parts of mandala and then I embossed it with purple EP. So no surprise here, this one is in purple:)
Do tej pracy użyłam  dużą tekturkę Snip-Art  w kształcie mandali:
For this project I used large Mandalas Dreams chipboard from Snip-Art:


Do zobaczenia wkrótce!
See you soon!

Asia

2 komentarze:

 1. I see your blog daily, it is crispy to study.
  Your blog is very useful for me & i like so much...
  Thanks for sharing the good information!
  winwin casino

  OdpowiedzUsuń
 2. The content of your blog is exactly what I needed, I like your blog, I sincerely hope that your blog a rapid increase in traffic density, which help promote your blog and we hope that your blog is being updated.
  ดูหนัง

  OdpowiedzUsuń