wtorek, 16 lutego 2016

Kurs na pudełko techniką kartonażu

Witam,
na dziś przygotowałam kurs tzw kartonażu. Pokaże Wam jak własnoręcznie przygotować pudełko o nierównych kształtach z wieczkiem na niezniszczalnym "zawiasie".
Będziemy potrzebować:
*2 papiery scrapowe
*nożyczki i klej
*tekturowa baza 
*tusz oraz gąbeczki
*wykrojnik
*płótno craftowe (to jest nasz sukces na niezniszczalny zawias)
Wykrojnikiem wycinamy 3 elementy z papieru scrapowego oraz 2 z innego papieru (tutaj totalna dowolność, ja wybrałam biały papier satynowany o grubości 300g, który i tak w późniejszej fazie będzie nie widoczny).
Docinamy tekturki na odpowiednią wysokość. Jeśli chodzi o duże prostokąty - będą one stanowić nasze wieczko i spód, a więc usztywnią papierową warstwę. Należy je przyciąć tak aby były o 5mm węższe od bazy z każdej strony!! Natomiast 4 pozostałe paski przycinamy wg uznania (będzie to nasza wysokość pudełka).
Ja przycięłam na 3cm wysokości.
Sklejamy dużą prostokątną tekturkę do zewnętrznej str papieru scrapowego i naklejamy na to drugą, białą warstwę. Całość dokładnie smarujemy klejem. Gdy skleimy ręcznie, dodajemy spinacze, aby jeszcze mocniej skleiło. Brzegi tuszujemy - jest to sposób na powstałe gdzie nie gdzie nierówności - tym je maskujemy. 
To samo wykonujemy ze spodem.
Przystępujemy do sklejenia środka pudełka. Tekturki sklejamy tzw "szarym" papierem, ale równie dobrze może to być taśma papierowa. Po między tekturkami zostawiamy odstępu ok 1,5-2mm. 
Przyklejamy surowe ścianki do spodu pudełka za pomocą kleju.
Jeżeli się obawiamy, że odpadną możemy je od środka dokleić taśmą papierową, bądź papierem szarym.
Z płótna wycinamy pasek odpowiadający około szerokości szerszej ścianki, a grubości 3cm.
Bigujemy pasek po środku i przyklejamy do ścianki od wewnętrznej strony.
Następnie przyklejamy wieczko do pudełka (tym białym papierem do spodku). 
Wyrównujemy tak aby wierzch i spód pudełka były równe.
Mocno dociskamy palcami, aby klej porządnie chwycił. Ta część stanowi bowiem nasz "niezniszczalny" zawias :)
Przystępujemy do najtrudniejszej części. Bierzemy nasz ostatni wycięty za pomocą wykrojnika kawałek papieru scrapowego. Przykładamy wierzch pudełka do wewnętrznej strony papieru i rysujemy kropeczki po jednej i drugiej stronie. Rysujemy je na wysokości ścianki pudełka (tej która będzie się otwierać).
Przecinamy nasz element w miejscach wyznaczonych ołówkiem. Większą część przyklejamy od wewnątrz pudełka. Zakrywamy tym samym wszelkie nierówności oraz "zawias". A mniejszą część od zewnętrznej strony,
Wycinamy na odpowiednią długość paski, tak aby pokryły nam powierzchnię zewnętrzną ścianek pudełka. Jeden pasek wycinamy na szerokość ścianek (w moim przypadku ok 3cm), natomiast przy drugim zostawiamy zapasu 1cm (czyli w moim przypadku 4cm). Ten pasek będziemy zaginać do środka pudełka.
Na koniec wypełniamy środek. Obklejając boki oraz dno pudełka.
I pudełko gotowe!

To prawda, że jest przy nim trochę dłubania, ale na prawdę cieszy człowieka własnoręcznie wykonany przedmiot! Na samiutki koniec dekorujemy wg uznania :)W pracy wykorzystałam:
 
Pozdrawiam cieplutko


4 komentarze:

 1. pomysłowa Ola <3

  super kurs Kochana!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pudełeczko śliczne, ale chyba dla precyzyjnych osób :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że jest na tyle proste, że praktycznie każdy powinien sobie z tym poradzić, a tak jak wspominałam, najważniejsze aby równo przyciąć tekturki, a reszta idzie jak z płatka :) Tuszowanie pomaga zakryć nierówności.

   Usuń